27.10.2020

Czerwone pojemniki na elektrośmieci

Urząd Miasta Torunia w dniu 26 października 2020 r. podpisał porozumienie o współpracy z firmą MB Recycling na uruchomienie Systemu Zbierania Elektrycznych Śmieci w Toruniu. System złożony m.in. z czerwonych pojemników umożliwi mieszkańcom wygodny sposób na pozbycie się niebezpiecznych odpadów jakimi jest zużyty drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny. W tym celu na terenie trzech spółdzielni mieszkaniowych już w październiku tego roku pojawią się przy boksach śmietnikowych czerwone pojemniki.

Blisko i bezpiecznie

Ideą projektu System Zbierania Elektrycznych Śmieci jest stworzenie możliwości mieszkańcom Torunia, aby blisko ich domu mogli bezpiecznie pozbyć się zalegającego starego sprzętu elektronicznego czy elektrycznego. Udostępniamy dla torunian kolejne narzędzie służące segregacji śmieci, tym razem elektrycznych, które stanowi cenne uzupełnienie naszego systemu komunalnego. Warto także podkreślić, że jest ono zupełnie bezkosztowe dla miastapodkreślił prezydent Michał Zaleski. Rozwój gospodarki, efektywne wykorzystanie funduszy europejskich, inwestycje w infrastrukturę techniczną – to niewątpliwie atuty Torunia, który dzięki pojemnikom na elektryczne śmieci staje się jeszcze bardziej smart.

Jesteśmy organizatorem systemu zbierania i zagospodarowania „Elektryczne śmieci” m.in. w Dębicy, Starachowicach, Krośnie, Częstochowie i Świdniku. Toruń jest pierwszym miastem w północnej Polsce, z którym nawiązaliśmy współpracę - powiedział Bartłomiej Hajduk właściciel MB Recycling. Toruń jako nowoczesny ośrodek miejski otrzymuje wiele wyróżnień, m.in. w sferze architektury miejskiej, iluminacji obiektów, promocji i reklamy. Dzięki zrównoważonemu rozwojowi miasto może się także pochwalić nagrodami w dziedzinie ekologii i ochrony przyrody a czerwone pojemniki mają za zadanie wzmocnić jeszcze ten wizerunek w praktyczny sposób.

Dla mieszkańców pojemniki są najwygodniejszą i najprostszą możliwością pozbycia się zużytego, drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zgodnie z wszelkimi normami, a przede wszystkim bez szkody dla środowiska naturalnego.

W pierwszej kolejności 33 pojemniki zostaną rozlokowane na terenie:

 • Spółdzielni Mieszkaniowej Na Skarpie – 8 lokalizacji,
 • Spółdzielni Mieszkaniowej Rubinkowo - 10 lokalizacji
 • Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej – 15 lokalizacji.

Świadomość i możliwość

Statystyczny Polak w 2019 roku wyprodukował około 11,7 kg elektrycznych śmieci z czego do recyklingu i odpowiednich punktów zbiórki elektrośmieci, a w konsekwencji do recyklingu trafiło nieco ponad 6 kg. Pytanie co z resztą? Niestety wciąż wyrzucanie zepsutej suszarki, latarki, zabawki na baterie, czy innego rodzaju zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do pojemników w altanach śmietnikowych jest częstą praktyką mieszkańców. Poza tym, większość z nas przetrzymuje w swoich szufladach, piwnicach i na strychach stare urządzenia, które powinny trafić do utylizacji podkreśla Pani Monika Wyciechowska z CCR RELECTRA Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA. Dlatego w ramach kampanii edukacyjnej prowadzonej wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko przygotowaliśmy dla mieszkańców Torunia wsparcie, w postaci materiałów, które będzie można pobrać z uruchamianej właśnie strony Szkolne Centrum Recyklingu. Zarówno szkoły, jak i uczniowie będą mogli uzyskać wiele wskazówek, co zrobić np. ze starym telefonem i dlaczego to takie ważne oraz wziąć udział w przygotowanych przez nas konkursach ekologicznych.

Kika cennych wskazówek na koniec

Co wrzucać do pojemników?

 • Sprzęt którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm:

Odkurzacze, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli.

 • Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm:

Telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony.

A co zrobić z dużym sprzętem powyżej 50 cm?

 • MB Recycling oferuje odbiór wielkogabarytowych elektrycznych odpadów bezpośrednio
  z nieruchomości za 35 zł bez względu na ilość!
 • Usługa obejmuje wyniesienie ciężkich sprzętów z mieszkania, piwnicy, strychu itp. Dla potrzeb zgłaszania odbiorów służy specjalna infolinia 572-102-102.
 • Każdy przekazujący elektryczne śmieci do przetworzenia otrzyma informator edukacyjny
  o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
 • Odbiory będą realizowane w zależności od ilości zgłoszeń, w terminie do 5 dni roboczych od zgłoszenia.

Pamiętajmy, że wszystkie rodzaje elektrośmieci, bez względu na ich rozmiar, mieszkańcy Torunia mogą bezpłatnie przekazywać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK. Punkty są czynne w każdym dniu roboczym od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 14.00.