Podpisanie umowy z MPO
30.11.2017

MPO nadal będzie dbać o czysty Toruń

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w latach 2018-2019 będzie odbierało odpady od mieszkańców Torunia.

W Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Kociewskiej w dniu 30 listopada 2017 roku prezydent miasta Michał Zaleski oraz prezes MPO Sp. z o.o. Piotr Rozwadowski podpisali umowę na odbiór śmieci w Gminie Miasta Toruń w latach 2018-2019. Za swoje usługi w tym okresie MPO otrzyma kwotę blisko 15 280 tys. zł brutto. Miejska spółka została wyłoniona w przeprowadzonym przez miasto przetargu.

- Mieszkańcy Torunia produkują rocznie około 65 tys. ton odpadów komunalnych. To jest ogromna ilość. Tej selektywnej zbiórki odbieramy blisko 11 tys. ton – to też jest bardzo duża liczba. Możemy śmiało powiedzieć, że mieszkańcy w bardzo pozytywny sposób reagują na te zmiany, które ustawodawca wprowadzapowiedział prezes MPO Sp. z o.o., Piotr Rozwadowski.

Konferencja prasowa, która towarzyszyła podpisaniu umowy, była bowiem okazją do przedstawienia nowych zasad odbioru śmieci w naszym mieście. Zaczną one obowiązywać już od stycznia 2018 roku, jednak gminy mają czas na ich wdrożenie do 30 czerwca 2022 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, które weszło w życie 1 lipca 2017 roku, został wprowadzony obowiązek odrębnego zbierania co najmniej 5 frakcji odpadów:

  • papier - kolor niebieski pojemnika;
  • tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - kolor żółty pojemnika;
  • metale - kolor żółty pojemnika;
  • szkło (dopuszczalne zbieranie łącznie szkła białego i kolorowego) - kolor zielony;
  • odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów - kolor brązowy.

W Toruniu nowe pojemniki będą pojawiać się sukcesywnie w terminie określonym w ustawie, czyli do 30 czerwca 2022 roku.  Od stycznia 2018 roku na obecnie używanych pojemnikach do odbioru śmieci pojawią się oznaczenia, dzięki czemu będzie można łatwiej dokonywać selekcji już według nowych zasad. Także od nowego roku domki jednorodzinne zostaną wyposażone w worki na śmieci, dostosowane do selekcji według nowych zasad.

Obecnie w Gminie Miasta Toruń znajduje się około 28 tys. pojemników do odbioru śmieci. Ta liczba jednak ulegnie zmianie – według szacunków potrzeba m.in. około 2400 pojemników różnej wielkości na bioodpady, około 200 pojemników do zbiórki szkła i 1000 pojemników na papier. Tylko w pierwszym roku obowiązywania nowego rozporządzenia w mieście pojawi się blisko 500 nowych pojemników. Jak podkreślił prezes MPO Piotr Rozwadowski, nowa umowa podpisana z Gminą Miasta Toruń, jak i zmiany w sposobie odbioru odpadów nie będą miały wpływu na opłaty ponoszone przez mieszkańców z tytułu odbioru śmieci.

- Od stycznia 2018 roku wkraczamy na drogę do pełnej segregacji odpadów. Mamy na to jeszcze sporo czasu, ale już zaczynamy działać, wprowadzając od stycznia 2018 roku odpowiednie oznakowanie obecnie stosowanych pojemników i stopniowe wprowadzanie nowych. Dzieje się tak w trosce o ochronę środowiska, zmniejszamy tym samym zapotrzebowanie na surowce i w związku z tym żyje nam się zdrowiejpodsumował zmiany prezydent Michał Zaleski. – Segregacja odpadów jest niezwykle ważna, biorąc pod uwagę odzyskanie surowców. Zaledwie 10 proc. zmieszanych odpadów nadaje się do recyklingu. Z kolei z przesegregowanych w naszych domach odpadów udaje się odzyskać aż 70-80% surowca – podkreślił prezydent.